Vishay/Dale RWR89S3R48FSS73
RWR89S3R48FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R48FSS73
Brief Description
RES 3.48 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R48FSS73.pdf
Availability of RWR89S3R48FSS73
QUANTITY
RWR89S3R48FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R48FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R48FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R48FSS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R48FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R48FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S3R48FSS73
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDI404 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf