Vishay/Dale RWR89S3R57FRBSL
RWR89S3R57FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R57FRBSL
Brief Description
RES 3.57 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R57FRBSL.pdf
Availability of RWR89S3R57FRBSL
QUANTITY
RWR89S3R57FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R57FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R57FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R57FRBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R57FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R57FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S3R57FRBSL
CONV DC-DC 48V IN 2.5V OUT 75W datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS SKT datasheet.pdf
MICRO 21 F 120" RBW FLOAT datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf