Vishay/Dale RWR89S41R2FSS70
RWR89S41R2FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S41R2FSS70
Brief Description
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S41R2FSS70.pdf
Availability of RWR89S41R2FSS70
QUANTITY
RWR89S41R2FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S41R2FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S41R2FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S41R2FSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S41R2FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S41R2FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S41R2FSS70
RES SMD 10.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 13.7A 3.6 MOHM datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
RIBBON HYBRID WITH ZEBRA PRINT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OPROBE X10 480MHZ 4500 SERIES 2. datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf