Vishay/Dale RWR89S42R2FPB12
RWR89S42R2FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S42R2FPB12
Brief Description
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S42R2FPB12.pdf
Availability of RWR89S42R2FPB12
QUANTITY
RWR89S42R2FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S42R2FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S42R2FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S42R2FPB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S42R2FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S42R2FPB12 Details Description
Related parts for RWR89S42R2FPB12
REG ADJ 12V/1A INT SW VERT 12SIP datasheet.pdf
CONN DB50 CRIMP MALE TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 150V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE TRANSFER ADHESIVE 1"X 60YD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.0001 OHM .25% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 24AWG 15SAU 7CKT datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 59MA 48 OHM TH datasheet.pdf