Vishay/Dale RWR89S4R70DSBSL
RWR89S4R70DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R70DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R70DSBSL.pdf
Availability of RWR89S4R70DSBSL
QUANTITY
RWR89S4R70DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R70DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R70DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R70DSBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R70DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R70DSBSL Details Description
Related parts for RWR89S4R70DSBSL
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 20G TEMP COMP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 27MHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V TSOT23-6 datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AB datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf