Vishay/Dale RWR89S52R3FRS73
RWR89S52R3FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S52R3FRS73
Brief Description
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S52R3FRS73.pdf
Availability of RWR89S52R3FRS73
QUANTITY
RWR89S52R3FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S52R3FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S52R3FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S52R3FRS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S52R3FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S52R3FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S52R3FRS73
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RF CABLE 2.92MM MALE/MALE 60" datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 150MW EMD2 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf