Vishay/Dale RWR89S6810FPB12
RWR89S6810FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6810FPB12
Brief Description
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6810FPB12.pdf
Availability of RWR89S6810FPB12
QUANTITY
RWR89S6810FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6810FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S6810FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6810FPB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S6810FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6810FPB12 Details Description
Related parts for RWR89S6810FPB12
FIXED IND 820NH 500MA 500 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22A D2PAK-3 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR16 6MM datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 35NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 2% 16VDC 1210 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC DC-DC CONV ISO 24V 1A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf