Vishay/Dale RWR89S6980FRRSL
RWR89S6980FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6980FRRSL
Brief Description
RES 698 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6980FRRSL.pdf
Availability of RWR89S6980FRRSL
QUANTITY
RWR89S6980FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6980FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6980FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6980FRRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6980FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6980FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S6980FRRSL
BATTERY PACK NICAD 2.4V 1600MAH datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 6UDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf