Vishay/Dale RWR89S6R04FSRSL
RWR89S6R04FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R04FSRSL
Brief Description
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R04FSRSL.pdf
Availability of RWR89S6R04FSRSL
QUANTITY
RWR89S6R04FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R04FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R04FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R04FSRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R04FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R04FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S6R04FSRSL
IC FPGA 500 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CBLE 5POS 7/8" 16UNF SKT-WIRE 4M datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
UNIVERSAL CABLE GLAND PG21 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf