Vishay/Dale RWR89S78R7FSB12
RWR89S78R7FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S78R7FSB12
Brief Description
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S78R7FSB12.pdf
Availability of RWR89S78R7FSB12
QUANTITY
RWR89S78R7FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S78R7FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S78R7FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S78R7FSB12
Related LinksRWR89S7, RWR89S78R7FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S78R7FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S78R7FSB12
PLUG CONNECTOR 10 POS W/FLANGE datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 1.5A PWR DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 240 POS 100 C/L datasheet.pdf