Vishay/Dale RWR89S7R50BRS70
RWR89S7R50BRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7R50BRS70
Brief Description
RES 7.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7R50BRS70.pdf
Availability of RWR89S7R50BRS70
QUANTITY
RWR89S7R50BRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7R50BRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S7R50BRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7R50BRS70
Related LinksRWR89S7, RWR89S7R50BRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7R50BRS70 Details Description
Related parts for RWR89S7R50BRS70
CONN FFC RCPT HSG 22POS 1.27MM datasheet.pdf
DIODE PIN 175V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC CTLR CCFL BACKLIGHT 16-TSSOP datasheet.pdf
RCPT HSG W/CAP BLK PA6/6 3POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CAP CER 47PF X5F RADIAL datasheet.pdf