Vishay/Dale RWR89S8870FSB12
RWR89S8870FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8870FSB12
Brief Description
RES 887 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8870FSB12.pdf
Availability of RWR89S8870FSB12
QUANTITY
RWR89S8870FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8870FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S8870FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8870FSB12
Related LinksRWR89S8, RWR89S8870FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8870FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S8870FSB12
PHOTODIODE BLUE 86.4MM SQ BUSS datasheet.pdf
CONV DC/DC 7A 0.9-3.6V OUT VERT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BL .060 TIP PLG INSUL SHRDD TRRT datasheet.pdf
64 MODII HDR DRST UNSHRD .100 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPRING ANCHOR datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf