Vishay/Dale RWR89S8R25FRS70
RWR89S8R25FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8R25FRS70
Brief Description
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8R25FRS70.pdf
Availability of RWR89S8R25FRS70
QUANTITY
RWR89S8R25FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8R25FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S8R25FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8R25FRS70
Related LinksRWR89S8, RWR89S8R25FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8R25FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S8R25FRS70
IC REG LDO 12V 1A SOT223 datasheet.pdf
TRIAC INT TRIGGER 400V 15A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RING TONG 6AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.67A 110 MOHM datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
26500 7C 7#16 PIN PLUG datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf