Vishay/Dale RWR89S92R0BSB12
RWR89S92R0BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S92R0BSB12
Brief Description
RES 92 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S92R0BSB12.pdf
Availability of RWR89S92R0BSB12
QUANTITY
RWR89S92R0BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S92R0BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S92R0BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)92
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S92R0BSB12
Related LinksRWR89S9, RWR89S92R0BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S92R0BSB12 Details Description
Related parts for RWR89S92R0BSB12
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SEL MOM ILLUM 2X40 ANG datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.4A 57.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf