Vishay/Dale RWR89S95R3FRS73
RWR89S95R3FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S95R3FRS73
Brief Description
RES 95.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S95R3FRS73.pdf
Availability of RWR89S95R3FRS73
QUANTITY
RWR89S95R3FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S95R3FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S95R3FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S95R3FRS73
Related LinksRWR89S9, RWR89S95R3FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S95R3FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S95R3FRS73
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP TO102 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 10K 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.6 OHM 10% 1109W datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12.06W datasheet.pdf