Vishay/Dale RWR89S9R00FRB12
RWR89S9R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S9R00FRB12
Brief Description
RES 9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S9R00FRB12.pdf
Availability of RWR89S9R00FRB12
QUANTITY
RWR89S9R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S9R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S9R00FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S9R00FRB12
Related LinksRWR89S9, RWR89S9R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S9R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S9R00FRB12
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 8CKT datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 18POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf