Vishay/Dale RWR89SR169FSB12
RWR89SR169FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR169FSB12
Brief Description
RES 0.169 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR169FSB12.pdf
Availability of RWR89SR169FSB12
QUANTITY
RWR89SR169FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR169FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR169FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.169
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR169FSB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR169FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR169FSB12 Details Description
Related parts for RWR89SR169FSB12
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 0804 datasheet.pdf