Vishay/Dale RWR89SR332FSB12
RWR89SR332FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR332FSB12
Brief Description
RES 0.332 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR332FSB12.pdf
Availability of RWR89SR332FSB12
QUANTITY
RWR89SR332FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR332FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89SR332FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.332
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR332FSB12
Related LinksRWR89SR, RWR89SR332FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR332FSB12 Details Description
Related parts for RWR89SR332FSB12
CONVERTER DC-DC 5/3.3VIN 15A SMD datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 1/4"X 72YD datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 3 1POS datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONTROL BOARD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf