Vishay/Dale RWR89SR475FRS73
RWR89SR475FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR475FRS73
Brief Description
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR475FRS73.pdf
Availability of RWR89SR475FRS73
QUANTITY
RWR89SR475FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR475FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR475FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR475FRS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR475FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR475FRS73 Details Description
Related parts for RWR89SR475FRS73
PATCH CORD STKG BANA PLG 24" RED datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LASER MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf