Vishay/Dale RWR89SR649FSS73
RWR89SR649FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR649FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR649FSS73.pdf
Availability of RWR89SR649FSS73
QUANTITY
RWR89SR649FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR649FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR649FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.649
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR649FSS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR649FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR649FSS73 Details Description
Related parts for RWR89SR649FSS73
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IPASS PLUS HD DUST PLUG NO TAB U datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 17W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf