Vishay/Dale RWR89SR806FSS73
RWR89SR806FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR806FSS73
Brief Description
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR806FSS73.pdf
Availability of RWR89SR806FSS73
QUANTITY
RWR89SR806FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR806FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89SR806FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.806
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR806FSS73
Related LinksRWR89SR, RWR89SR806FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR806FSS73 Details Description
Related parts for RWR89SR806FSS73
MOSFET P-CH 60V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL ISOLATION datasheet.pdf
3M 12VDC LT EXT. CABLE datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 31POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 7.5A 480VAC datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN RECEPT 3.96MM 6POS datasheet.pdf