Vishay/Dale RWR89SR953FRRSL
RWR89SR953FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR953FRRSL
Brief Description
RES 0.953 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR953FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR953FRRSL
QUANTITY
RWR89SR953FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR953FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR953FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR953FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR953FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR953FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR953FRRSL
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
GROMMET SPLIT 0.750" NYLON WHITE datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
10000UF 63V 28.58X104.78 85C AXI datasheet.pdf