Vishay/Dale RWR89SR953FRRSL
RWR89SR953FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR953FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.953 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR953FRRSL.pdf
Availability of RWR89SR953FRRSL
QUANTITY
RWR89SR953FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR953FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR953FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR953FRRSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR953FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR953FRRSL Details Description
Related parts for RWR89SR953FRRSL
FIXED IND 10UH 3.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 10V 9GHZ SOT416 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GRAY datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 42.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf