TDK-Lambda Americas, Inc. RWS300B15/R
RWS300B15/R picture photo
Mfg. Part Number
RWS300B15/R
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Datasheet Download
RWS300B15/R.pdf
Availability of RWS300B15/R
QUANTITY
RWS300B15/R Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS300B15/R
Internal Part NumberEIS-RWS300B15/R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRWS300B.igsRWS300B.stp
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS300B15/R
Related LinksRWS30, RWS300B15/R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS300B15/R Details Description
Related parts for RWS300B15/R
VARISTOR 47V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.2"L X 3.2"W datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 6.72NS 144TQFP datasheet.pdf
CLAMP FOR 5MM CABLE DIA GRND TER datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf