TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RY611024
RY611024 picture photo
Mfg. Part Number
RY611024
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
Datasheet Download
RY611024.pdf
Availability of RY611024
QUANTITY
RY611024 Order Process
Ship out your order
Specifications of RY611024
Internal Part NumberEIS-RY611024
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRY, SCHRACK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10.2mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16.8 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time9ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi)
Coil Power245 mW
Coil Resistance2.35 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RY611024
Related LinksRY61, RY611024 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RY611024 Details Description
Related parts for RY611024
IC FLASH 2MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NYLON NAT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 16SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC STEREO LN 30WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 80POS datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf