Seiko Instruments S-1112B31MC-L6QTFG
S-1112B31MC-L6QTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1112B31MC-L6QTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1112B31MC-L6QTFG.pdf
Availability of S-1112B31MC-L6QTFG
QUANTITY
S-1112B31MC-L6QTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1112B31MC-L6QTFG
Internal Part NumberEIS-S-1112B31MC-L6QTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1112B31MC-L6QTFG
Related LinksS-1112B31, S-1112B31MC-L6QTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1112B31MC-L6QTFG Details Description
Related parts for S-1112B31MC-L6QTFG
FIXED IND 1.25MH 1.75A 850 MOHM datasheet.pdf
IC COUNTER/DIVIDER OCT 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC FRAMER T1/J1/E1 8CH 144-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A SOT23 datasheet.pdf