Seiko Instruments S-1131B18UC-N4DTFG
S-1131B18UC-N4DTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B18UC-N4DTFG
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1131B18UC-N4DTFG.pdf
Availability of S-1131B18UC-N4DTFG
QUANTITY
S-1131B18UC-N4DTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B18UC-N4DTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B18UC-N4DTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.7V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B18UC-N4DTFG
Related LinksS-1131B18, S-1131B18UC-N4DTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B18UC-N4DTFG Details Description
Related parts for S-1131B18UC-N4DTFG
RES MO 1W 0.332 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK COUPLER datasheet.pdf
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-SCRJ datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.6UH SMD datasheet.pdf
MPAC RA HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT RA datasheet.pdf