Seiko Instruments S-1131B36PD-N4VTFG
S-1131B36PD-N4VTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B36PD-N4VTFG
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.3A 6HSON
Datasheet Download
S-1131B36PD-N4VTFG.pdf
Availability of S-1131B36PD-N4VTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1131B36PD-N4VTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B36PD-N4VTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B36PD-N4VTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B36PD-N4VTFG
Related LinksS-1131B36, S-1131B36PD-N4VTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B36PD-N4VTFG Details Description
Related parts for S-1131B36PD-N4VTFG
RES 0.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 33 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf