Seiko Instruments S-1131B42UC-N5BTFG
S-1131B42UC-N5BTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1131B42UC-N5BTFG
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1131B42UC-N5BTFG.pdf
Availability of S-1131B42UC-N5BTFG
QUANTITY
S-1131B42UC-N5BTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1131B42UC-N5BTFG
Internal Part NumberEIS-S-1131B42UC-N5BTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1131B42UC-N5BTFG
Related LinksS-1131B42, S-1131B42UC-N5BTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1131B42UC-N5BTFG Details Description
Related parts for S-1131B42UC-N5BTFG
DIODE GP 400V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10PIN TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
ACCELEROMETER/MAGNETOMETER 28LGA datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3636-B datasheet.pdf
CONN HEADER MALE .100" datasheet.pdf
CONNECTOR 50POS RA TERM DIN datasheet.pdf