Seiko Instruments S-1132B53-U5T1G
S-1132B53-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B53-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.3V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B53-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B53-U5T1G
QUANTITY
S-1132B53-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B53-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B53-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B53-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B53-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B53-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B53-U5T1G
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMC datasheet.pdf
SENSOR 30PSIA 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG 9POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf
RES 649 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZAD ZT/ZPS2.5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
254 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
HINGE BAR 9EAPR160T180O G datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf