Seiko Instruments S-1167B37-I6T2G
S-1167B37-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B37-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.7V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B37-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B37-I6T2G
QUANTITY
S-1167B37-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B37-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B37-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.7V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B37-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B37-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B37-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B37-I6T2G
IC OPAMP GP 900KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.55V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
NON PLUG-INWOBBLE SPRNG DPDT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
8W8 M 40A R/A SOLID BODY 4-40 datasheet.pdf