Seiko Instruments S-1167B43-M5T1G
S-1167B43-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B43-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 4.3V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1167B43-M5T1G.pdf
Availability of S-1167B43-M5T1G
QUANTITY
S-1167B43-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B43-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1167B43-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B43-M5T1G
Related LinksS-1167B, S-1167B43-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B43-M5T1G Details Description
Related parts for S-1167B43-M5T1G
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN-LEAD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10P-6POS ENCLD 28V datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 20A TO-3 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23 datasheet.pdf