Seiko Instruments S-1167B46-M5T1G
S-1167B46-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B46-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 4.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1167B46-M5T1G.pdf
Availability of S-1167B46-M5T1G
QUANTITY
S-1167B46-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B46-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1167B46-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B46-M5T1G
Related LinksS-1167B, S-1167B46-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B46-M5T1G Details Description
Related parts for S-1167B46-M5T1G
VARIABLE TRANSFORMER 280V 3.5A datasheet.pdf
IC MULTIPLIER MONO PREC 14-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 4COL datasheet.pdf