Seiko Instruments S-1167B49-M5T1G
S-1167B49-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B49-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 4.9V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1167B49-M5T1G.pdf
Availability of S-1167B49-M5T1G
QUANTITY
S-1167B49-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B49-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1167B49-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B49-M5T1G
Related LinksS-1167B, S-1167B49-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B49-M5T1G Details Description
Related parts for S-1167B49-M5T1G
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 20POS datasheet.pdf
IAR EWARM LICENCE FOR EM35X datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INDICATOR NEON WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf