Seiko Instruments S-1167B51-I6T2U
S-1167B51-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B51-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B51-I6T2U.pdf
Availability of S-1167B51-I6T2U
QUANTITY
S-1167B51-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B51-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1167B51-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B51-I6T2U
Related LinksS-1167B, S-1167B51-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B51-I6T2U Details Description
Related parts for S-1167B51-I6T2U
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
DSUB CABL-AMU09K/ AE10G / AFU09K datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 4A TO225AA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HIGH PASS FILT 700 MHZ - 3.0 GHZ datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HMIK PCR-RELIEF P/S 50P IDC MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 60W datasheet.pdf