Seiko Instruments S-1167B52-M5T1G
S-1167B52-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B52-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1167B52-M5T1G.pdf
Availability of S-1167B52-M5T1G
QUANTITY
S-1167B52-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B52-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1167B52-M5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B52-M5T1G
Related LinksS-1167B, S-1167B52-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B52-M5T1G Details Description
Related parts for S-1167B52-M5T1G
FOOT CYLINDRICAL 0.886" DIA BLK datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 81POS SMD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf