Seiko Instruments S-1170B49UC-OUITFG
S-1170B49UC-OUITFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B49UC-OUITFG
Brief Description
IC REG LDO 4.9V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B49UC-OUITFG.pdf
Availability of S-1170B49UC-OUITFG
QUANTITY
S-1170B49UC-OUITFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B49UC-OUITFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B49UC-OUITFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.9V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B49UC-OUITFG
Related LinksS-1170B49, S-1170B49UC-OUITFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B49UC-OUITFG Details Description
Related parts for S-1170B49UC-OUITFG
RES SMD 27.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 14 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
0.8MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf