Seiko Instruments S-812C27AUA-C2HT2G
S-812C27AUA-C2HT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C27AUA-C2HT2G
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 30MA SOT89-3
Datasheet Download
S-812C27AUA-C2HT2G.pdf
Availability of S-812C27AUA-C2HT2G
QUANTITY
S-812C27AUA-C2HT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C27AUA-C2HT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C27AUA-C2HT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output30mA
Voltage - Dropout (Typical)0.32V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C27AUA-C2HT2G
Related LinksS-812C27A, S-812C27AUA-C2HT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C27AUA-C2HT2G Details Description
Related parts for S-812C27AUA-C2HT2G
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EXTRACTOR 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 400V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A PUSH-PULL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.58A 126 MOHM datasheet.pdf