Seiko Instruments S-812C36AUA-C2QT2G
S-812C36AUA-C2QT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C36AUA-C2QT2G
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 50MA SOT89-3
Datasheet Download
S-812C36AUA-C2QT2G.pdf
Availability of S-812C36AUA-C2QT2G
QUANTITY
S-812C36AUA-C2QT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C36AUA-C2QT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C36AUA-C2QT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C36AUA-C2QT2G
Related LinksS-812C36A, S-812C36AUA-C2QT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C36AUA-C2QT2G Details Description
Related parts for S-812C36AUA-C2QT2G
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FUSE 1.4A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.2UH 6.6A 13.5 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf