Seiko Instruments S-812C51AUA-C3FT2G
S-812C51AUA-C3FT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C51AUA-C3FT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 75MA SOT89-3
Datasheet Download
S-812C51AUA-C3FT2G.pdf
Availability of S-812C51AUA-C3FT2G
QUANTITY
S-812C51AUA-C3FT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C51AUA-C3FT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C51AUA-C3FT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C51AUA-C3FT2G
Related LinksS-812C51A, S-812C51AUA-C3FT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C51AUA-C3FT2G Details Description
Related parts for S-812C51AUA-C3FT2G
RES 1.5 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 28PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 3.3V 48QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 5CGRN datasheet.pdf