Seiko Instruments S-812C56AMC-C3KT2G
S-812C56AMC-C3KT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C56AMC-C3KT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.6V 75MA SOT23-5
Datasheet Download
S-812C56AMC-C3KT2G.pdf
Availability of S-812C56AMC-C3KT2G
QUANTITY
S-812C56AMC-C3KT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C56AMC-C3KT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C56AMC-C3KT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.6V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C56AMC-C3KT2G
Related LinksS-812C56A, S-812C56AMC-C3KT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C56AMC-C3KT2G Details Description
Related parts for S-812C56AMC-C3KT2G
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 12-VSOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf