Seiko Instruments S-814A28AUC-BCST2G
S-814A28AUC-BCST2G picture photo
Mfg. Part Number
S-814A28AUC-BCST2G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT89-5
Datasheet Download
S-814A28AUC-BCST2G.pdf
Availability of S-814A28AUC-BCST2G
QUANTITY
S-814A28AUC-BCST2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-814A28AUC-BCST2G
Internal Part NumberEIS-S-814A28AUC-BCST2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-814A28AUC-BCST2G
Related LinksS-814A28A, S-814A28AUC-BCST2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-814A28AUC-BCST2G Details Description
Related parts for S-814A28AUC-BCST2G
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 12A datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 800MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 35V 8X11,5 datasheet.pdf