Seiko Instruments S-817B51AMC-CXOT2G
S-817B51AMC-CXOT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-817B51AMC-CXOT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 75MA SOT23-5
Datasheet Download
S-817B51AMC-CXOT2G.pdf
Availability of S-817B51AMC-CXOT2G
QUANTITY
S-817B51AMC-CXOT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-817B51AMC-CXOT2G
Internal Part NumberEIS-S-817B51AMC-CXOT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-817B51AMC-CXOT2G
Related LinksS-817B51A, S-817B51AMC-CXOT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-817B51AMC-CXOT2G Details Description
Related parts for S-817B51AMC-CXOT2G
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 2012 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMT SPDT 5A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 0.3W 1506 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
350 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf