Seiko Instruments S-8331A24FS-T2-G
S-8331A24FS-T2-G picture photo
Mfg. Part Number
S-8331A24FS-T2-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SSOP
Datasheet Download
S-8331A24FS-T2-G.pdf
Availability of S-8331A24FS-T2-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-8331A24FS-T2-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-8331A24FS-T2-G
Internal Part NumberEIS-S-8331A24FS-T2-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLS-8330 Series 18/Feb/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output (Min/Fixed)12V
Voltage - Output (Max)24V
Current - Output300mA (Switch)
Frequency - Switching180kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-8331A24FS-T2-G
Related LinksS-8331A2, S-8331A24FS-T2-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-8331A24FS-T2-G Details Description
Related parts for S-8331A24FS-T2-G
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER 33POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 4A ITO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 21POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTO SENSOR RSH 5MM NPN CONN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf