Seiko Instruments S-T111B36MC-OGVTFG
S-T111B36MC-OGVTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-T111B36MC-OGVTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-T111B36MC-OGVTFG.pdf
Availability of S-T111B36MC-OGVTFG
QUANTITY
S-T111B36MC-OGVTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-T111B36MC-OGVTFG
Internal Part NumberEIS-S-T111B36MC-OGVTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-T111B36MC-OGVTFG
Related LinksS-T111B36, S-T111B36MC-OGVTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-T111B36MC-OGVTFG Details Description
Related parts for S-T111B36MC-OGVTFG
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
2064-26 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
ESM (ENERGY SAVING MOTOR) FAN datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf