API Delevan S0402-3N3J1E
S0402-3N3J1E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-3N3J1E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM
Datasheet Download
S0402-3N3J1E.pdf
Availability of S0402-3N3J1E
QUANTITY
S0402-3N3J1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-3N3J1E
Internal Part NumberEIS-S0402-3N3J1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance3.3nH
Tolerance±5%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-3N3J1E
Related LinksS0402-, S0402-3N3J1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-3N3J1E Details Description
Related parts for S0402-3N3J1E
PLUG ADAPTER FLEXIBLE 4MM RT datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
E-360-10 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS82693 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO263 datasheet.pdf