API Delevan S0402-56NG1D
S0402-56NG1D picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NG1D
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NG1D.pdf
Availability of S0402-56NG1D
QUANTITY
S0402-56NG1D Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NG1D
Internal Part NumberEIS-S0402-56NG1D
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NG1D
Related LinksS0402-, S0402-56NG1D Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NG1D Details Description
Related parts for S0402-56NG1D
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
AT C/A XG50 DUP SC/LC 20 M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X250MM datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN ARRAY 259POS T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf