API Delevan S0402-56NG1E
S0402-56NG1E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NG1E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NG1E.pdf
Availability of S0402-56NG1E
QUANTITY
S0402-56NG1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NG1E
Internal Part NumberEIS-S0402-56NG1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NG1E
Related LinksS0402-, S0402-56NG1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NG1E Details Description
Related parts for S0402-56NG1E
RES 95.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMF datasheet.pdf
ICL 16 OHM 20% 4A 15MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED T3 1/4 WG WHITE CLEAR 24VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD datasheet.pdf