API Delevan S0603-221NH3S
S0603-221NH3S picture photo
Mfg. Part Number
S0603-221NH3S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM
Datasheet Download
S0603-221NH3S.pdf
Availability of S0603-221NH3S
QUANTITY
S0603-221NH3S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-221NH3S
Internal Part NumberEIS-S0603-221NH3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance220nH
Tolerance±3%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-221NH3S
Related LinksS0603-, S0603-221NH3S Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-221NH3S Details Description
Related parts for S0603-221NH3S
CONN PLUG INLINE CABLE 2MM HM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50KOHM 1% datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
4P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf