API Delevan S0603-5N6H1C
S0603-5N6H1C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-5N6H1C
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM
Datasheet Download
S0603-5N6H1C.pdf
Availability of S0603-5N6H1C
QUANTITY
S0603-5N6H1C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-5N6H1C
Internal Part NumberEIS-S0603-5N6H1C
Material - CoreAlumina
Inductance5.6nH
Tolerance±3%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-5N6H1C
Related LinksS0603-, S0603-5N6H1C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-5N6H1C Details Description
Related parts for S0603-5N6H1C
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.03A 150 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TGARD 500,A0 TO-5 3 HOLE 0.009" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf